вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пониски цени на индустриските производи на домашен пазар

Намалени цените на производителите на индустриски производи.

proizvodstvo

Поврзани вести

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во декември е повисоки за 0,7 отсто на месечно ниво, додека на годишно ниво се пониски за 2,1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во декември оваа година, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 2,2 отсто.

Во декември 2013, во споредба со истиот период лани, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 3,4 отсто, Интермедијарни производи, освен енергија за 2,4 отсто, Капитални производи за еден отсто и во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0,7 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести