петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пониски цени на продажните цени на индустриските производи

rabotnici vo industrija

Поврзани вести

Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, во јануари оваа година, се пониски за 0,3 отсто на месечно ниво и за 2,8 отсто на годишно ниво.

Во јануари оваа година, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0,3 отсто, а пониски се во секторот Преработувачка индустрија за 0,3 отсто и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 1,3 отсто.

 

Во јануари оваа, во споредба со истиот период лани, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4,2 отсто, во секторот Преработувачка индустрија
за 2,7 отсто и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 3,2 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести