Македонија

Попладне краток прекин на сообраќајот на патот Кичево-Охрид

Попладне краток прекин на сообраќајот на патот Кичево-Охрид
Прекин на сообраќајот на патот Кичево- Охрид

На патниот правец А-2 Кичево – Охрид (помеѓу планински превој Пресека и село Врбјани поради изведување работи на пат (минирање) попладне во сообраќајот ќе биде во прекин околу 15 минути помеѓу 13:00 ч – 15:00ч.

Од АМСМ информираат дека сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Поради високите температури препорачуваме патување во раните утрински и вечерни часови. Правете почести одмори и конзумирајте повеќе безалкохолни пијалоци.

На регионалниот пат Р-2137 пред населено место Војшанци, поради деформации на мостот (за возила со вкупна маса над 5 тона) сообраќајот се пренасочува преку мост на река Вардар, врска А1 со Р-2137 (Демир Капија – Корешница – Војшанци).

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На  граничните  премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.