Попладне очекувајте пороен дожд

144

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне променливо и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи.

Како што информираат од УХМР, во текот на денешниот ден ќе дува умерен ветер од северозападен правец.Температурата ќе се движе од 12 до 20 степени, а дневната највисока во интевал од 27 до 35 степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне променливо и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 19 до 34 степени.

Слично време и во текот на утрешниот ден

Во вторник во претпладневните часови времето ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне променливо и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен северен ветер кој ќе предизвика опаѓање на дневните температури, особено во вторник. Од среда се очекува претежно стабилно време со постепен пораст на дневните температури.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.