Македонија

Попладне очекувајте пороен дожд и грмежи

Попладне очекувајте пороен дожд и грмежи

Денес претпладне не очекува сончево време со умерена облачност, а попладне, како што најави УХМР, на повеќе места се очекува нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 21, а дневната од 27 до 34  степени.

Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност и со повремено засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 34 степени.

Во четврток ќе преовладува променливо облачно, ветровито и посвежо време. Претпладне ќе има услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува умерен повремено засилен ветер од северен правец кој ќе биде повеќе изразен долж Повардарието. Во четврток највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 25 до 33 степени, а УВ-индексот ќе има вредност 7.

Од петок следува период на стабилно и топло време. Дневните температури ќе бележат пораст.