петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Попладне пороен дожд и грмежи, можно е невреме

dozd-500

Поврзани вести

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи. Нестабилноста ќе биде повеќе изразена во попладневните часови.

На места ќе има изолирана појава на невреме проследена со град и со силен ветер и со силни изразени електрични празнења.

Во вечерните часови ќе има преодно стабилизирање на времето и облачноста ќе се намалува. Преку денот ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, кој на места повремено ќе се засилува.

Утринската температура ќе се движи од 15 до 22, а дневната од 25 до 32 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6.

Во Скопје времето попладне ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Утринската температура ќе се спушти до 20, а дневната ќе се искачи до 30 степени.

Во охридско-преспанскиот регион во попладневните часови ќе има изолирана појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и со грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 27 степени.

Во дојранскиот регион ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со грмежи. Утринската ќе се спушти до 22, а дневната ќе се искачи до 32 степени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести