Македонија

Попладне врнежи од снег

Попладне врнежи од снег

Времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно. Од пладневните часови ќе почне да дува умерен до засилен северен ветер, што ќе доведе до нагло опаѓање на температурата и врнежи, кои прво ќе бидат од дожд и снег, а кон крајот на денот на повеќето пониски места ќе преминат во снег. На планините ќе паѓа само снег.

Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени.

Во Скопје и околината ќе преовладува слично време. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе достигне до шест степени.