вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Попладнево очекувајте обилни дождови

dozd-09

Последни вести

Времето во Македонија во претпладневните часови ќе биде умерено облачно, а во пладневните часови почнувајќи од запад облачноста ќе се зголемува.

Ќе дува засилен, повремено и силен ветер од јужен правец со удари коишто ќе достигнуваат и над 80 километри на час.

Попладне и во текот на ноќта кон сабота ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и во јужните делови каде што локално се очекува да наврнат и над 40 литри дожд на метар квадратен. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.Ноќта кон сабота висината на снежните врнежи ќе се спушта во западните делови и во некои повисоки места.

Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од осум до 12 степени.

Во Скопје ќе се задржи променливо облачно време со засилен југоисточен ветер. Попладне и во ноќните часови ќе има и врнежи од дожд кои повремено ќе бидат и пообилни.

Утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе се искачи до девет степени.

Нови пообилни врнежи се очекуваат во сабота ноќта кон недела и во недела во текот на денот кога повремено врнежите ќе бидат и поројни проследени со грмежи и со силен ветер.

Температурата во недела ќе биде повисока и ќе се движи некаде помеѓу девет и 14 степени.

Најчитани вести