четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Поплавените подрачја ќе го „заживеат“ земјоделството со ГМО семиња

Monsanto-Rider-2013-HR-933-GMO-Genetically-Modified-foods-Litigation-Public-Policy-Political-Legislation-Bill

Поврзани вести

Голем број земји ќе донираат во катастрофалните поплави кои минатиот месец ги погодија БиХ, Србија и Хрватска. Но, за жал, секоја помош не е добродојдена, а за тоа сведочи донацијата од компанијата Монсанто, водечкиот производител на ГМО семиња во Европа.

Монсанто на земјоделците во Србија веќе им донирал семе од пченка во вредност од 275 илјади евра, доволно за да се посеат околу 3 илјади хектари земја.

Дополнителна количина на семе од пченка ќе биде поделено во Хрватска и БиХ, а вкупната вредност на оваа помош изнесува 445 илјади евра.

Монсанто ќе донира и семе од домат, краставица и зелка во вредност од 75 илјади евра за земјоделците во сите три држави погодени од поплавите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести