понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Поплави на Сибир, евакуирани 34.000 лица

inside-view-of-Blagoveschensk-from-chinese-side-by-Pavel-Koschelenko-685x320

Поврзани вести

Во поплавите на Сибир евакуирани се 34 илјади лица, а 18 илјади куќи се поплавени.

Повеќе од 9 илјади припадници на Руското Министерство за цивилна одбрана и вонредни ситуации се распоредени во четирите погодени региони, истакнал денеска рускиот министер ЕдуардЧизов.

sibir-poplava

– Спасувачите ја завршија евакуацијата и воспоставија контрола над загрозените. Моментално има повеќе од 9 илјади припадници, во четирите најпогодени региони. До овие региони се обезбедени 150 тони хуманитарна помош, додал Чизов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести