сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Поплави во Кумановско

poplaviiii

Последни вести

Врнежите од дожд што во текот на ноќта го зафатија кумановско предизвикаа излевање на реките Слупчанка и Матејчанка.

Регионалниот центар за управување со кризи информира дека реката Слупчанка поплавила подрумски простории на околу 10-тина куќи во селото Опае и оти во моментот се преземаат мерки за санирање на последиците. Оттаму додаваат дека излеаната вода почнала да се повлекува.

Покрај реката Слупчанка, од своето корито се излеала и реката Матејчанка поплавувајќи обработливи земјоделски површини.

Синоќа на подрачјето на Куманово наврнале 14,8 литри дожд на метар квадратен.

Најчитани вести