Свет

Поплави во САД: Три лица загинаа, илјадници евакуирани

Поплави во САД: Три лица загинаа, илјадници евакуирани
Поплави во САД: Три лица загинаа, илјадници евакуирани

Илјадници лица денеска се евакуирани од своите домови поради поплавите предизвикани од поројните дождови во американската држава Луизијана, а три лица оваа седмица го изгубија животот во невремето во неколку американски држави.

Метеоролозите најавуваат нови врнежи и во наредните денови. Во Луизијана во 16 окрузи прогласена е вонредна состојба, а националната гарда ангажирана е да помогне на населението.

Наредена е задолжителна евакуација на околу 3.500 домаќинства, а десетици лица се сместени во прифатилишта на Црвениот крст.