недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Поплави во Шведска и Данска

Спасувачките тимови во Шведска мораа на помош да викаат нуркачи за да ги извлечат патниците од поплавените возила, додека во околни места на Малме жителите мораа да бидат привремено евакуирани.

danska-poplava-foto-ap-1409505382-560305

Последни вести

Патничкиот и железничкиот сообраќај вчера беше нарушен  во делови на Шведска и Данска, каде обилен дожд врнеше во текот на ноќта и претпладнето.

Спасувачките тимови во Шведска мораа на помош да викаат нуркачи за да ги извлечат патниците од поплавените возила, додека во околни места на Малме жителите мораа да бидат привремено евакуирани.

Слична ситуација беше  и во Копенхаген, каде спасувачите извлекуваа патници од поплавените автомобили.
Данските метеоролози сооптија дека за три часа силен дожд биле поплавени неколку квартови во Копенхаген.
Шведските и данските власти им советуваа на граѓаните да не излегуваат од своите домови ако тоа не е неопходно, а метеоролозите најавија постепено престанување на врнежите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести