вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поплави во Србија, Белград го чека поплавниот бран

Претседателот на Република Србија, Томслав Николиќ ќе упати конвој со хуманитарна помош во најзагрозените места во Србија, соопшти Службата на претседателот за соработка со медиумите.

brana

Поврзани вести

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја до сега се евакуирани 25.070 лица, од тие од подрачјето на Обреновац се 7. 800 лица, каде што ситуацијата е најтешка, соопшти утринава Министерството за внатрешни работи на Србија. Од таму наведуваат дека ниту еден објект на електраните Костолац и Теко Б не е поплавен, луѓето се на готовс, а производството се одвива непречено.

Вториот дел од хуманитарната помош на ОН со храна и вода на најзагрозените семејства ќе пристигне денеска во 11.15 часот на аеродромот „Никола Тесла“. Првиот дел од хуманитарната помош која се состоеше од агрегати, пумпи за вода и чамци за спасување, пристигна синоќа.

Претседателот на Република Србија, Томслав Николиќ ќе упати конвој со хуманитарна помош во најзагрозените места во Србија, соопшти Службата на претседателот за соработка со медиумите.

Компаниите ширум републиката се одзваа на апелот на претеседателот и учевствуваа во акцијата на собирање на помош за загрозените од поплавите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести