петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Поплавите го урнаа манастирот „Света Богородица“ во Бугарија

manastir

Последни вести

Поплавите предизвикани од поројните дождови во Бугарија однесоа најмалку 11 животи и целосно го потопија и бугарскиот манастир „Света Богородица“.

Борбата за спасување на манастирот ја води 80 годишна старица.

По поројните дождови, водата  достигнала над 2,5 метри. Од Стихијата се уриваат ѕидовите, а во моментов калта е до колена. Чешмата е преплавена, клупите и асфалтот се оштетени, саксии со цвеќиња се уништени, насекаде има разнишани врати и паднати гранки. На дрвјата и грмушките во дворот има заглавени ќебиња, килими и перници, пишуваат, бугарските медиуми. За иронијата да биде поголема во манастирот има само 80 годишна старица која се грижи за објектот. Бара помош да се спаси манастирот, кој се урива од поплавите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести