недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Поплавите поместија мински полиња во 27 општини во БиХ

Од Центарот за отстранување на мините во БиХ апелираа до граѓаните да избегнуваат движење покрај реките, чии корита или брегови се граничат со регистрираните сомнителите мински површини.

mini

Поврзани вести

Во 27 општини во Босна и Херцеговина поплавите и лизгањето на земјиштето предизвикаа опасност поради поместување на мини и мински полиња, така што опасните површини на тоа подрачје во моментот изнесуваат 106 километри квадратни, додека пред поплавите изнесуваа само 41 квадратен километар, јавуваат босанските медиуми.

Од Центарот за отстранување на мините во БиХ апелираа до граѓаните да избегнуваат движење покрај реките, чии корита или брегови се граничат со регистрираните сомнителите мински површини.

Особено се загрозени Добој, Модрица, Петрово, Костајница, Сребреница, Вукосавље, Шамац, Брчко, Маглај, Завидовичи и Жепча.

Опасноста од мини се однесува и на општните Олово, Усора, Добој Југ, Лакесија, Лукавац, Тузла, Живинце, Грачаница, Добој Исток, Орашје, Оџак, Вогошча, Хаџиќи, Илиџа, Илијаш и Горажде.

Центарот уште од 15 мај спроведува серија активности од извидување на поплавените подрачја и оние загрозени од свлечиштата, подготовка на локациите за интервентно деминирање, до итно одбележување и предупредување на населението од опасноста од мински полиња.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести