недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поплавите предизвикаа голема штета во Република Српска

srbija11

Поврзани вести

Неколку милиони евра изнесува штетата врз земјоделските површини по поплавите.

Министерот за земјоделство на РС, Стево Мирјаниќ истакнал дека засега е познато дека реколтата од зрнестите култури и зеленчуците ќе биде речиси преполовена, што ќе доведе до зголемување на цените на главните прехранбени продукти, како лебот, зеленчуците и месото.

– Повеќе информации ќе имаме по повлекувањето на водата од зафатените површини и внимателен преглед на посевите со пченка, истакна Мирјаниќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести