петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Поплавите создадоа над 1000 свлечишта во Србија

ма толку многу свлечишта, кои мора да се лоцираат и да се прегледаат и дури тогаш ќе дадеме предлози за мерки за санација за оние свлечишта кои можат да се санираат, но дури врз основа на детални истражни работи

Balkans floods claim dozens of lives

Поврзани вести

Генералниот директор на Сообраќајниот институт ЦИП Милутин Игњатовиќ изјавил денеска дека во Србија во моментот има над илјада свлечишта и дека најмногу се погодени Косјериќ, Мали Зворник, Бајина Башта и Горњи Милановац, јави Танјуг.

Според него, во моментот најмногу работа има во Косјериќ, каде екипи на ЦИП се наоѓаат на терен од вчера и ќе останат уште неколку дена.

„Има толку многу свлечишта, кои мора да се лоцираат и да се прегледаат и дури тогаш ќе дадеме предлози за мерки за санација за оние свлечишта кои можат да се санираат, но дури врз основа на детални истражни работи“, рече Игњатовиќ.

Во врска со големото свлечиште во Мали Зворник, каде речиси цело брдо се придвижило, Игњатовиќ рече дека постојат одредени мерки кои би можеле да се применат за санација.

Тој истакна дека нема да се санираат свлечишта кои не „ги напаѓаат“ станбените објекти, патиштата, железниците и друго.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести