Балкан

Поплавите во Бугатија однесоа три жртви

Поплавите во Бугатија однесоа три жртви

Три лица загинаа, а половина Бугарија е под вода по вторите големи поплави оваа лето, пренесуваат бугарските медиуми.

Најпогодени од кризата се областите Бургас, Стара Загора и Хасково, каде во дел од општините е прогласена вонредна состојба, а материјалната штета допрва ќе се проценуваат информираат од кризниот штаб.

navodnenie_burgas_bulfoto

Пожарникари, спасувачи и полицајци вршат спасувачки и итни активности во повеќе од 70 населени места. Досега се евакуирани над 80 лица и биле  изведени делумно луѓето од 5 населени места. Два брана – над селата Странско и Тракија,  ги пробиле насипите. Во спасувачките активности учествуваат и 2 хеликоптери, обезбедени од Министерството за одбрана, како и воена единица од Стара Загора.

176 литри на метар квадратен дожд се излеаја над Бургаско за помалку од 24 часа. Две жени и еден маж се удавија во потопот ,  Неделка Русев на 69 години и 21-годишната Камелија Жељазков кои се возеле  по  по патот Созопол-Бургас, кога  ги удрил голем бран што доаѓал од високо и ги однел нивните автомобили во шумата. Од автомобил на Камелија се спасиле двајца нејзини сопатници , а друг 27 годишен овчар не можел да се спаси  од водата.

poroij-v-burgas-navodni-garata-251490

Тешката положба беше најавено утрово во Општина Приморско, Поројни дождови од синоќа и нанел значителна штета на инфраструктурата, поплавени  се куќи, жртви и повредени нема. Реката до Ново Паничарево е прелеаја и стигнала речиси до центарот. Мостот таму е целосно неупотреблив, а другиот жичан  го  однела стихијата.

Десетици куќи се поплавени во Ново Паничарево и Јасна Полјана, во мугрите живеат во нив биле итно евакуирани. Патиштата во двете села се силно оштетени, голем дел од нив се под вода. Преземени се сите неопходни мерки, луѓето се хранат и на суво, но покуќнината им е целосно уништена.

Тешко настрада и рибарското село полицајци скеле, до Бургас. И таму се однесени куќи, десетици бродови се внатре во морето, неколку возила на кои живеат таму се полни со вода.

Вонредна состојба во Харманли, Димитровград  Свиленград и Симеоновград, а комплицирана ситуација и вонредна состојба има  во дел од Старозагорска област и ХАсковската област 

Оваа ноќ е прогласен портокалов код за опасни врнежи во 8 области на земјата. Најсилни врнежи се очекуваат во областите Бургас, Јамбол, Сливен, Стара Загора, Хасково, Крџали, Пловдив и Пазарџик. Очекуваните количества дождови во овие области до денес на пладне се 40 – 50 л. На квадратнен метар , при што на места се можни и поголеми количини.