Балкан

Поплавите во Србија однеле 57 жртви

Поплавите во Србија однеле 57 жртви

Во катастрофалните поплави во Србија во мај годинава загинаа вкупно 57 лица, од кои 23 се удавиле, а биле евакуирани 31.879 граѓани, јави Танјуг.

Ова денеска го соопшти државниот секретар во српското МВР, Александар Николиќ.

Парламентарната комисијата го разгледува извештајот на српската Влада за поплавите и мерките за спасување.