четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Попоски: Членство на Македонија во ЕУ е фактор за стабилизација на Балканот

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за Македонија, истакна дека успешно спроведување на изборите во јуни и фокус на клучните реформи е темел за напредок на нашата држава во евроинтеграциите.

Попоски: Членство на Македонија во ЕУ е фактор за стабилизација на Балканот

Попоски: Членство на Македонија во ЕУ е фактор за стабилизација на Балканот

Последни вести

Отворање на преговорите за членство на Македонија во Европската унија е фактор за обезбедување на долготрајна стабилизација и просперитет на Балканот. За тоа сведочи и седмата последователна препорака од Европската комисија за почеток на преговорите, долгогодишните реформи како и одговорноста што ја покажуваме при справувањето со мигрантската криза, порача министерот за надворешни работи Никола Попоски на вчерашниот неформален министерски состанок во Виена.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи, министерскиот состанок го отворил австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој порача дека Австрија останува посветен партнер на Република Македонија во евро-атланскиот интегративен процес.

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за Македонија, истакна дека успешно спроведување на изборите во јуни и фокус на клучните реформи е темел за напредок на нашата држава во евроинтеграциите.

Најчитани вести