петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Попоски и Бесими ќе се сретнат со Филе

Ќе се разговара за исполнувањето на клучните приоритети од Пристапниот дијалог на високо ниво (ПДВН) како и за организирањето на следниот состанок на ПДВН, веднаш по изборите.

poposki_2307_g1111

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими ќе престојуваат во работна посета на европските институции во Брисел.

За време на посетата ќе остварат заедничка средба со Еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Штефан Филе на која ќе се разговара за исполнувањето на клучните приоритети од Пристапниот дијалог на високо ниво (ПДВН) како и за организирањето на следниот состанок на ПДВН, веднаш по изборите.

На состанокот исто така ќе се разгледаат перспективите на европскиот интегративен процес на Република Македонија во 2014 година. Се предвидуваат и други средби со високи претставници од европските инситуции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести