петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 62

Попоски и Јанакиески на конференција за Западен Балкан во Приштина

pristina-630x289

Последни вести

Министрите за надворешни работи и за транспорт и врски Никола Попоски и Миле Јанакиески денеска во Приштина ќе учествуваат на конференцијата за Западен Балкан „Подобра поврзаност, силна и клучна транспортна мрежа“.

Попоски и Јанакиески на конференцијата ќе учествуваат на покана на заменик – премиерот и министер за надворешни работи на Република Косово, Хашим Тачи и министерот за инфраструктура, Љутви Жарку.

На конференцијата покрај министрите за надворешни работи и транспорт на земјите од Западен Балкан, предвидено е присуство и на комесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, како и комесарката одговорна за транспорт Виолета Булц.

Најчитани вести