сабота, 29 јули 2017  |  Вести денес: 22

Попоски на Безбедносна конференција во Будимпешта

nikola-poposki

Последни вести

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денес ќе учествува на Безбедносна конференција посветена на задачите и предизвиците на НАТО во пресрет на Самитот на Алијансата во Варшава, која ќе се одржи  во Будимпешта, Република Унгарија.

Во фокусот на Конференцијата ќе бидат актуелните безбедносни предизвици со кои се соочува Евро-атлантскиот регион во пресрет на Самитот на НАТО во Варшава и промовирање на  интензивни дискусии со цел изнаоѓање на решенија за состојбите за кои се уште не постои обединета позиција или недоволна соработка.

Во рамки на Конференцијата, на Панел дискусија посветена на  европската безбедносна перспектива пред Самитот на НАТО во Полска, министерот Попоски ќе настапи заедно со Петер Сијарто, Министер за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Мирослав Лајчак, Заменик-премиер и министер за надворешни и европски работи на Словачката Република и Тед Вајтсајд, Заменик-генерален секретар за јавна дипломатија на НАТО.

Најчитани вести