среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Попоски на Конференција за регионална соработка и проширување кон земјите од Западен Балкан

poposki

Последни вести

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски денеска во Брисел учествуваше на Конференцијата за регионална соработка и проширување на панелот “Проширување, економски раст и управување” организиран од страна на Регионалниот совет за соработка.

Во рамките на Конференцијата, на која учествуваа министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан, високи претставници на Европската Унија,  генералниот секретар на РСС и  членови на Европскиот парламент, фокусот на дискусиите беше ставен на унапредување на регионалната соработка и напредокот во евро-атланските интеграции во контекст на Берлинскиот процес.

-Покрај долгогодишни препреки на патот кон ЕУ, научивме да креираме работни места, да ја подобриме бизнис климата и да привлекуваме инвестиции. Колку ли ќе беше полесно доколку имавме фер пристапен процес? Можеби тоа и не принуди од друга страна толку посветено да работиме на економијата, истакна Попоски.

Најчитани вести