вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Попоски на Минхенската безбедносна конференција

Министерот Попоски ќе го искористи учеството на конференцијата и за реализирање на повеќе билатерални средби

nikola poposki

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, од денеска до втори февруари ќе учествува на Минхенската безбедносна конференција.

Минхенската безбедносна конференција претставува еден од водечките форуми посветени на надворешната и безбедносна политика во глобални рамки. На неа се очекува учество на повеќе од 300 политички лидери и експерти, кои ќе расправаат за современите безбедносни предизвици и актуелни теми кои се однесувааат на зачувувањето на мирот и безбедноста на глобално ниво.

Во рамките на конференцијата, Министерот Попоски ќе земе учество и на работниот ручек во организација на Претседателот на конференцијата Волфганг Ишингер, поранешниот сенатор на САД, Сем Нан, поранешниот секретар за одбрана на Обединетото кралство, Дес Браун и поранешниот Руски министер за надворешни работи Игор Иванов, на кој ќе биде презентиран  предлог Извештајот за градење на заедничка безбедност во Евроатланскиот регион.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести