петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

Попоски на министерски состанок во Братислава

Учеството на Попоски на состанокот е на покана на Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерот за надворешни работи на Словачка Република Мирослав Лајчак, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ.

poposki

Последни вести

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска и утре во Братислава ќе учествува на неформалниот состанок на министри за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ: Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција.

Учеството на Попоски на состанокот е на покана на Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерот за надворешни работи на Словачка Република Мирослав Лајчак, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ.

За време на состанокот, информира МНР, предвидено е министерот Попоски да оствари и билатерални средби.

Најчитани вести