понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Попоски на состанокот на Северно–атлантскиот Совет на НАТО

Poposki-Intervju-MIA-image1-600x384_0_0

Последни вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Северно–атлантскиот Совет на НАТО во формат „Решителна поддршка“, што денеска и утре ќе се одржи во Анталија, Република Турција.

На состанокот, како што информира МНР, ќе се разгледуваат прашања поврзани со мандатот на мисијата во Авганистан предводена од НАТО, чија цел е преку обука, тренинг и помагање на авганистанските безбедносни сили, воспоставување стандарди, процеси и системи кои ќе и овозможат на авганистанската Влада да ја преземе целосната одговорност за безбедноста на земјата.

Во рамки на состанокот министерот Попоски ќе има излагање, а ќе оствари и билатерални средби со министри за надворешни работи на земјите членки на НАТО за промоција и остварување на стратешките надворешно-политички цели на Република Македонија.

Најчитани вести