недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Попоски на средба со колегите од Западен Балкан

poposki

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денес во Њујорк учествуваше на работниот појадок на министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан организиран од страна на Регионалниот совет за соработка на кој учествуваше и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Како што соопшти МНР, на средбата што се одржа во рамки на 70. Генерално собрание на ОН, се разговараше за обврските превземени на Самитот во Виена, од август годинава, со фокус на мерките во областите на енергија и транспорт, забрзување на економскиот раст и развој, како и спроведување на европските стандарди и исполнување на ЕУ – критериумите.

– За време на работниот појадок соговорниците разменија мислења за прашања од заеднички интерес, со посебен акцент на актуелната миграциска криза и потребата од соработка на државите од Западен Балкан во справувањето со масовниот наплив на мигранти. Беа разменети мислења за унапредување на регионалната соработка, реформите во областа на економското управување и владеењето на правото кои се релевантни за процесот на евроинтеграциите, стои во соопштението.

Најчитани вести