вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Попоски на средба со претставници на ОБСЕ

nikola-poposki500

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски оствари средба со специјалниот претставник на Парламентарното собрание на ОБСЕ за Југоисточна Европа Роберто Батели кој беше придружуван од амбасадорот Андреас Нотеле, специјален претставник на Парламентарното Собрание на ОБСЕ во Виена.

На средбата било констатрано дека интеграцијата на Македонија во ЕУ би придонела за надминување на предизвиците со кои се соочуваме во моментов, а кои можеби и не би постоеле во различен контекст, доколку бевме членка на НАТО и ги започневме преговорите за членство во ЕУ. Реформскиот курс на земјата секако продолжува во постигнување на стратешките цели.

Како што соопшти МНР, министерот Попоски на средбата ја нагласи континуираната определба на Република Македонија за европската и евроатлантската интеграција и во тој контекст го подвлече и значењето на експертизата на ОБСЕ во тој процес.

Попоски потенцираше дека актуелните политички предизвици треба да се разрешат преку правни, институционални и политички процеси во согласност со уставниот поредок и воспоставените начела на демократија и владеење на правото.

На средбата, се наведува, беше изразено задоволството од севкупната соработка на Република Македонија со институциите на ОБСЕ.

Најчитани вести