петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Попоски на средба со Себастијан Курц во Виена

Poposki-Intervju-MIA-image1-600x384_0_0 (1)

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски денеска во Виена ќе оствари средба со австрискиот министер за интеграции и надворешни работи, Себастијан Курц, во контекст на австриското претседавање со Централно европската иницијатива-ЦЕИ.

Министрите ќе разговараат за можностите за зајакнување за можностите за зајакнување на регионалната соработка, поддршка за интеграцијата на регионот во ЕУ, поттикнување на економската активност во ЈИЕ.

Во овие рамки, утрешниот ден, 3 јуни, е посветен на Виенската конференција за Западен Балкан 2014, на тема: “ЕУ како мировен проект – следни чекори во процесот на проширување”, на која министерот Попоски ќе земе учество.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести