вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Попоски оствари средба со Коѕиас

npoposkiii

Последни вести

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Будимпешта се сретна со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, на маргините на состанокот за енергетска безбедност во Централна и Југоисточна Европа.

Грчкото МНР соопшти дека двајцата министри разговарале за прашањата поврзани со енергијата и прекуграничната соработка меѓу двете земји, како и за прашања од регионален интерес.

– Министерот за надворешни работи, исто така, направи посебен осврт на усвојување на мерки за градење доверба меѓу двете страни, истакнувајќи дека, сепак, грчкиот став за прашањето за името, за кое се водат преговори со посредство на личниот претставник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, не е променет. Тој исто така ги повтори грчките цврсти позиции во однос на европската и евро-атлантската перспектива на Македонија, се вели во соопштението на грчкото МНР.

Најчитани вести