среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Попоски оствари средба со Штефан Лене

poposkii

Последни вести

Министерот Попоски денеска отствари средба со Штефан Лене, надворешен предавач во институтот Карнеги во Европа во Брисел.

Како што соопштуваат од Кабинетот на министерот, централната  тема на разговорите беше европската агенда на Република Македонија со фокус на реформските процеси на земјите од Западен Балкан.

– Очекувањата се дека сите земји членки на Унијата имаат своја улога во оваа агенда. За Македонија, наметнатиот спор околу името останува клучна пречка кон нејзино полноправно членство во ЕУ, стои во соопштението.

Двајцата соговорници констатираа дека најзначајно ќе биде да се задржи  темпото на реформи во сите области, со посебно внимание на петте области именувани во пристапниот дијалог на високо ниво: политичкиот дијалог, слободата на медиумите, независното судство, меѓуетничките односи и реформите во јавната администрација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести