петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Попоски до Павлопулос: За почеток е добро да се удостои пресудата на Меѓународниот суд на правдата

За воопшто да се говори за почитување на европското право од грчка страна, за почеток е добро да се удостои пресудата од Меѓународниот суд на правдата од 2011 година. Без тоа, секое споменување на правото е себе-демантирање, изјави вечерва министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, како реакција на говорот на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

попоски

Поврзани вести

Грчкиот претседател во Воден изјави дека „Македонија била, е, и ќе остане грчка“.

Тој повторно ја обвини нашата земја дека „со иредентистички барања нема да се приклучи кон Европската унија, затоа што тие ги кршат европските закони“.

Најчитани вести