сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Попоски се сретна со амбасадорот на Словачката Република

а средбата беше разговарано за приоритетите и активностите на Словачка во рамки на нејзиното едногодишно претседавање со Вишеградската група (Словачка, Чешка, Унгарија и Полска) од 1 јули оваа година.

npoposkii

Последни вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими на работна средба амбасадорот на Словачката Република во  Македонија, Мартин Безак.

На средбата беше разговарано за приоритетите и активностите на Словачка во рамки на нејзиното едногодишно претседавање со Вишеградската група (Словачка, Чешка, Унгарија и Полска) од 1 јули оваа година.

Притоа, беше потврдено дека поддршката за европската и евроатлантската интеграција на сите земји од Балканот останува високо на надворешно-политичката агенда на Вишеградската група.

Амбасадорот Безак врачи покана од словачкиот вице-премиер и министер за надворешни работи Мирослав Лајчак за учество на министерот Попоски на традиционалниот состанок на министрите за надворешни работи на Вишеградската група и Западен Балкан, кој ќе се одржи во Братислава на 31 октомври 2014 година.

Говорејќи за главните надворешно-политички приоритети – интеграциите во НАТО и ЕУ и регионалната соработка, министерот Попоски го подвлече значењето на континуираната и принципиелна поддршка која Република Македонија ја добива од Словачка во овој контекст.

Во духот на овогодишното одбележување на дваесеттиот јубилеј од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји, министерот Попоски и амбасадорот Безак ги поврдија добрите македонско – словачки билатерални односи, притоа изразувајќи заемна подготвеност за нивно натамошно унапредување и продолжување на политичкиот дијалог на највисоко ниво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести