четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Попоски се сретна со германска парламентарна делегација

Poposki-Intervju-MIA-image1-600x384_0_0_1

Последни вести

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски денеска оствари средба со делегација од Парламентарната група за соработка со земјите од Југоисточна Европа при германскиот Парламент, предводена од претседателот, Петер Вајс, во рамки на нивната дводневна работна посета на Република Македонија.

Целта на посетата беше изворно запознавање со актуелните општествено – политички состојби во земјата, како и за можностите за унапредување на соработката во процесите на интеграција на земјата во Европската Унија. Во таа насока, беше нагласена поддршката од Бундестагот во постигнувањето на потребниот напредок на Македонија во евроинтегративниот процес, посебно во исполнувањето на клучните реформи од европската агенда на земјата, при што акцент беше ставен на унапредувањето на слободата на медиумите, функционирањето на правната држава, добрососедските односи и регионалната соработка.

Министерот Попоски истакна дека почетокот на пристапните преговори со ЕУ останува примарна цел на Република Македонија, што во континуитет земјата го потврдува со проактивни чекори и конкретни резултати со цел напредок во европскиот интегративен процес.

Средбата беше искористена и за размена на мислења околу можностите за натамошно унапредување на пријателските односи меѓу Сојузна Република Германија и Република Македонија, како и за продлабочување на односите на парламентарно ниво меѓу двете земји.

Во составот на делегацијата на Бундестагот беа пратениците, Петер Вајс, Александер Ној, Рудолф Хајнц Визе, Дирк Фепел, како и Уте Елизабет Финк.

Најчитани вести