вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Попоски утре во посета на Србија

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, утре ќе оствари официјална посета на Србија.

nikola-popovski1_g

Поврзани вести

Во рамки на официјалната посета на Србија, покрај средбата со својот домаќин, Министерот за надворешни работи на Србија Иван Мркиќ, министерот Попоски ќе биде примен од Претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ и од Претседателот на Владата, Ивица Дачиќ.

Соговорниците, за време на средбите ќе се осврнат на билатералната, регионалната и мултилатералната соработка меѓу Македонија и Србија, со акцент на можностите за надградување на билатералната и регионалната соработка во областа на економијата, образованието, културата, транспортот и земјоделието, како и за натамошен развој на соработката на мултилатерален план по прашања кои се во интерес на двете земји и на соработката по прашањата на евроинтеграциите.

Во рамки на посетата ќе биде потпишана билатералната Спогодба за заемно признавање на јавни документи за стекнато образование и за стручни, академски и научни звања меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Србија, со што ќе се прошири договорната рамка меѓу двете земји.

Министерот Попоски за време на посетата ќе оствари и средба со претставниците на Македонското национално малцинство во Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести