недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Попоски во обиколка на населените места во Јегуновце

poposki-penzioneri2

Поврзани вести

Носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За подобра Македонија” во изборната единица 6, Никола Попоски, продолжија со посети на селата оствари средби со жителите на селата Прељубиште, Шемшово, Жилче и Ратае.

Во Прељубиште, Попоски ги посети расадникот за украсни дрва “Euro Plants”, во кој се одгледуваат повеќе од 5 милиони украсни дрва, како и библиотеката “Светлина”, опремена со повеќе од 6.000 книги за потребите на населението од неколку околни села.

Во Жилче, Попоски го посети основното училиште и црквата “Св. Никола”. На средбите со жителите на споменатите села, носителот на ВМРО-ДПМНЕ во изборна единица 6 ги промовираше проектите за подршка на земјоделието од програмата на ВМРО-ДПМНЕ “Проверено”.

–       Со проектот “Нови поволни кредити за земјоделството, преработувачката индустрија и откупот на земјоделски производи”, предвидуваме воспоставениот и функционален систем на државна поддршка за обезбедување на поволни кредити за овој сектор преку Македонската банка за поддршка на развојот да продолжи и понатаму. Имено, почнувајќи од 2014 г., ќе бидат обезбедени средства за поволни кредити со субвенционирани каматни стапки од 3% и 4% на годишно ниво за примарното земјоделско производство, преработувачката индустрија и откупот на земјоделските производи како неопходна поддршка за новите инвестиции. – истакна Попоски на средбите со жителите на населените места од општина Јегуновце.

Денешната агенда на Попоски продолжува со посети на Јанчиште, Јегуновце, Туденце и Сиричино.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести