сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Попоски во официјална посета на Унгарија

Poposki-Intervju-MIA-image1-600x384_0_0

Последни вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе престојува во официјална посета на Унгарија, на покана на неговиот колега, унгарскиот министер за надворешни работи и трговија, Петер Сијарто.

Покрај со домаќинот, Попоски ќе оствари средба и со спикерот на унгарскиот Парламент, Ласло Ковер, а ќе има и излагање во Унгарскиот институт за надворешни работи и трговија за важноста на интеграцијата на земјите од Балканот во Европската унија.

Посетата се совпаѓа со одбележувањето на 20 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Македонија и Унгарија.

Најчитани вести