четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Попоски во посета на Израел

Министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе престојува во дводневна посета на Израел, во чии рамки ќе оствари средба со заменик-министерот за надворешни работи Тципи Хотовели.

nikola-poposki

Последни вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски  ќе престојува во дводневна посета на Израел, во чии рамки ќе оствари средба со заменик-министерот за надворешни работи Тципи Хотовели.

Како што соопшти МНР, за време на посетата Попоски ќе се обрати пред Израелскиот совет за надворешна политика и Светскиот еврејски конгрес на тема „Случувањата на Блискиот Исток и нивната рефлексија во Југоисточна Европа: Македонски погледи“.

Попоски ќе ја посети и Еврејската агенција, а во пресрет на Денот на сеќавање на депортацијата на Евреите од Македонија, во име на Владата на Република Македонија ќе положи венец во Холот на сеќавањето на Меморијалниот центар „Јад Вашем“.

 

Најчитани вести