четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Попоски во работна посета на Данска

Nikola Poposki

Последни вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе престојува во работна посета на Кралството Данска.

За време на престојот во Копенхаген, Попоски ќе се сретне со својот дански колега, министерот за надворешни работи Мартин Лидегард, како и со министерот за трговија и развојна соработка Могенс Јенсен.

На средбите, се очекува да бидат разменети мислења за развојот на билатералните односи, можностите за зајакнување на меѓусебната соработка, особено во економските сектори, за процесот на интегрирањето на Република Македонија во ЕУ и НАТО, за регионалната соработка и за актуелните прашања од меѓународната агенда.

Најчитани вести