недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Попоски: Земјоделците ќе добијат нова инвестициска поддршка

За граѓаните кои имаат интерес и минимални услови за започнување со земјоделски бизнис, ќе бидат обезбедни пакети на поддршка дизајнирани посебно според конкретниот инвестициски проект

pop

Поврзани вести

Носителот на листа во ИЗ 6, Никола Попоски, денеса  се сретна со граѓани на Тетово при што ги промовираше проектите од програмата 2014-2018 “Проверено”.

„Владата на Република Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ во континуитет ги поддржува земјоделците во земјава, а во тој правец е и проектот „Пакети за поддршка на инвестициски проекти за започнување на земјоделски бизниси со кофинансирање на 90 отсто од трошоците и реструктуирање на земјоделски бизниси со кофинансирање на 70 отсто од трошоците”, истакна Попоски.

Тој додаде дека за граѓаните кои имаат интерес и минимални услови за започнување со земјоделски бизнис, ќе бидат обезбедни пакети на поддршка дизајнирани посебно според конкретниот инвестициски проект. Пакетот на поддршка ќе зависи од потребите идентификувани во инвестицискиот план и ќе опфаќа комбинација од постоечките мерки на поддршка на инвестициите

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести