сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поповолна економската состојба според градежниците

rast

Поврзани вести

Раководителите на компаниите од областа на градежништвото ја оценија економската состојба во четвртото тримесечје од 2013 година како поповолна во однос на претходното тримесечје, а поповолна и во однос на истото тримесечје од 2012 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Оценката за финансиската состојба на нивните деловни субјекти е дека е понеповолна во однос на претходното тримесечје, а подобра во споредба со истото тримесечје од претходната година.

Во четвртото тримесечје од 2013 година, очекувањата за бројот на вработени во наредниот период се  понеповолни, оценката за сегашната состојба со порачки (договори) е понеповолна во однос на претходното тримесечје, а бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата е над нормалата. Во наредниот период се очекува продажните цени да се намалат.

Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на сегашната градежна активност имаат следните  фактори: конкуренција во сопствениот сектор со 15 отсто, немање на побарувачка со 14,2 отсто, зголемените трошоци за материјали со 13,7 отсто и зголемените финансиски трошоци (камати) со 12,3 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести