четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Поповски во Брисел за безбедносната состојба во Авганистан

На состанокот ќе се разменат и мислења за натамошните активности на земјите членки и оперативните партнери на НАТО по завршувањето на ИСАФ мисијата кон крајот на оваа година.

popvsk

Последни вести

На покана на Генералниот Секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен,  министерот за надворешни работи, Никола Попоски, ќе учествува на редовниот пролетен состанок на министрите за надворешни работи на Северно – атлантскиот совет на НАТО во ИСАФ формат, што ќе се одржи утре, во седиштето на НАТО во Брисел.

На состанокот ќе биде разгледана актуелната политичко-безбедносна состојба во Авганистан, а воедно ќе се разменат и мислења за натамошните активности на земјите членки и оперативните партнери на НАТО по завршувањето на ИСАФ мисијата кон крајот на оваа година.

Министерот Попоски ќе има свое излагање, на кое ќе ги презентира  видувањата на земјава за иднината на надворешното присуство во Авганистан по 2014 година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести