вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Поради дефект: Неготино без вода до 17 часот

voda

Последни вести

Поради голем дефект на главниот цевковод по кој доаѓа вода за пиење од регионалниот водовод Лукар до Неготино, неготинчани денеска ќе бидат без вода до околу 17 часот, информираа од неготинското јавно претпријатие „Комуналец“.

– Сериозниот дефект е на разделната шахта од кавадаречкото село Ваташа до Неготино. Наши стручни тимови веќе работат на терен со цел отстранување на дефектот во најбрз можен рок. По неговото санирање, водата повторно ќе протече во чешмите на  неготинските корисници и ќе се стабилизира водоснабдувањето во градот, соопшти Лазова.

Веќе неколку децении Неготино со вода за пиење се снабдува од регионалниот водовод Лукар, која се носи педесетина километри од подножјето на планината Кожуф.

 

Најчитани вести