понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поради економската криза, Албанија ќе затвора амбасади

albanskavlada

Поврзани вести

Тешката економска ситуација ја натера Албанија да затвора дипломатски претставништва. За почеток е предвидено да бидат затворени девет амбасади, пренесуваат албанските медиуми.

„Ќе бидат затворени амбасадите во Босна и Херцеговина и Хрватска, а ќе се покриваат од амбасадата во Словенија. Ќе бидат затворени во Данска и Норвешка, а надлежностите ќе бидат дадени на амбасадата во Шведска. Амбасадата во Црна Гора ќе стане конзулат“, соопштиле од албанското МНР.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести