сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Поради глупоста во Истанбул, Јувентус загуби 30 милиони евра

Италијанскиот клуб со елиминацијата уште во групната фаза од Лигата на шампионите губи 30 милиони евра

И со нерешен резултат Јувентус можеше да обезбеди пласман

И со нерешен резултат Јувентус можеше да обезбеди пласман

Поврзани вести

Фудбалските медиуми во Италија веќе пресметаа дека актуелниот шампион, тимот на Јувентус, ќе загуби околу 30 милиони евра поради прераната елиминација од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони.

Популарната „стара дама” во средата доживеа непријатна елиминација од Галатасарај иако избраниците на Антонио Конте ќе обезбедеа пласман во следната рунда и со нерешен резултат на гостувањето во Истанбул.
Од настапот во групната фаза, италијанскиот калчо гигант очекува заработувачка од најмалку 15 милиони евра.
За разлика од актуелната сезона, Јувентус во изминатата обезбеди пласман во 1/4 финалната рунда од Лигата на шампиони и заработи околу 44.8 милиони евра.
Загубата од 30 мил. евра сепак нема да има некое големо влијание кога е во прашање зимскиот преоден рок. Челниците на Јувентус планираат да испратат само официјална понуда за белгискиот интернационалец од редовите на Калјари, Раџа Најголанд и да ја продолжат соработката со францускиот интернационалец, Пол Погба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести