четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 47

Поради голем пожар на грчкиот остров Китира евакуирани две села

Властите прогласија вонредна состојба на островот што се наоѓа југоисточно од Пелопонез и сверно од Крит

grcija-pozari

Поврзани вести

Силен пожар беснее на грчкиот остров Китира каде властите наредија евакуација на две села.

Пожарот избувнал во петокот, но бил изгаснат. Од ноќта кон неделата тој е повторно активен како резултат на силниот ветар, јавуваат грчки медиуми.

Властите прогласија вонредна состојба на островот што се наоѓа југоисточно од Пелопонез и сверно од Крит.

Медиумите во Атина јавуваат дека на островот се упатени и дополнително пожарникари од други региони во Грција.

Најчитани вести