петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Поради магла намалена видливост кај Страцин, Попова Шапка, Кичево, Ресен, Битола и Прилеп

magla

Поврзани вести

Поради појава на магла е намалена видливост на повеќе патни правци низ државата. Видливост од 50 до 100 метри има кај Страцин, Попова Шапка, Кичево, Ресен, Битола и Прилеп.

Сообраќајот на сите државни патишта во републиката се одвива без забрани, по суви коловози на пониските места и наместа влажни коловози на повисоките планински и осојничави места.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница, каде е можна почеста појава на одрони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести