Македонија,Економија

Поради маглата откажани утринските летови од аеродромот „Александар Велики“

Поради маглата откажани утринските летови од аеродромот „Александар Велики“

Поради намалената видливоста на пистата на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје утрово не се реализираше летото Истанбул – Скопје – Истанбул на турската авиокомпанија „Туркишерлајнс“.

Во текот на ноќта беа реализирани летовите Љубљана – Скопје – Љубљана на три авиокомпании „Луфтханза“, „Адриа Ервејс“ и „Сас Скандинавиан ерлајнс“ со мало задоцнување од 15 минути.

Маглата веќе една недела го отежнува авиосообраќајот во земјава поради што за време на најгустата магла и видливост од само неколку метри аеродромот целосно беше затворен за сообраќај. Десетици  летови беа откажани, а дел беа пренасочени кон аеродромите во Охрид и Софија.